Mindenünk a ló

Aki szereti a lovakat annak ezen az oldalon van a helye!

Lovastorna,voltige



Általános leírás:

A voltige, más néven lovastorna a lovaglás és a torna között képez átmenetet. A western mellett az egyik legfiatalabb szakág a lovassportok között. A voltige az egyetlen olyan verseny, melynek során nem az a személy irányítja a lovat, aki rajta ül. A lovat egy 20 méter átmérőjű körön egy szakképzett futószárazó irányítja, míg a tornász különböző, előre meghatározott nehézségű gyakorlatokat hajt végre a lovon, vágta jármódban.  A lovon egy úgynevezett voltige-heveder van, melynek segítségével a tornászok kényelmesen és könnyen tudnak mozogni a lovon. A tornászoknak a lovon való gyakorláson kívül tornatermi edzéseken is részt kell venniük. A voltige további különlegessége, hogy az egyetlen olyan szakága a lovassportnak, ahol egyéniben a nőket és a férfiakat külön értékelik. Érdekes továbbá az is, hogy csapatverseny alatt akár három tornász is tartózkodhat egyszerre a lovon.

Értékelés:

A versenyeket alapvetően kétféle elbírálással rendezik. Vannak kötelező gyakorlatok, melyeket mindenki egyformán hajt végre, illetve rendeznek zenés kűrt, amelynek feladatait az adott nehézségi szinten belül a tornász maga állíthatja össze. Az előadásokat három tagú zsűri pontozza, 0 és 10 pont közötti értékkel. Pontozzák a tornász teljesítményét, a ló állapotát és munkáját, valamint a kűr művészi értékét is. A győztes a legtöbb pontot szerző versenyző.

A jó voltige-ló és tornász:

A jó voltige-ló ütemesen, laposan galoppozik, és nem fásul el a gyakran monoton munkától. Háta és fara széles, jól izmolt és erős. Idegrendszere kiegyensúlyozott, így nem ijed meg a hirtelen mozdulatoktól és a hangos zenétől. A jó tornász hajlékony, könnyű, rendkívül erős, és kitűnő ütemérzékkel rendelkezik. Könnyed, kecses mozdulatokkal teljesíti a feladatokat, miközben a teljes összpontosításra és fegyelmezettségre képes.

Western

Minden amit a western stílusú lovaglásról tudni kell.

Kialakulása:

A western stílusú lovaknak sokszor egész napos lovaglás, és nagy távok megtétele miatt először is kényelmesnek kellett lenniük. Ezt szolgálta a lovak lapos mozgása, valamint a hozzájuk használt western lószerszámok, köztük a western típusú nyereg is. A cowboyok számára fontos volt a ló más állatok terelésére való alkalmazhatósága is, így a lovak kiválasztása és képzése során előtérbe került a feltétlen engedelmesség, a gyorsaság és a fordulékonyság is.

Western sportágak:

A western egy elég összetett lovas sport, rengeteg ága van. Ez azért van, mert ez a stílus Amerikából származik, és ott ez a stílus népszerű. Maga a western szó tulajdonképp egy olyan terjedelmű kifejezés, mint az angol stílus. Tehát a westernben is ugyan úgy megvannak az angol stílus szakágai, csak kicsit más szabályokkal. A díjlovaglásnak megfelelő western sport a rening. Küllemversenynek felel meg a Horsemanship, akadálylovaglásnak a trail. Nincs meg benne viszont a távlovaglás, tereplovaglás, galopp és fogathajtás. Ezek helyett viszont sok más sportág van, ami az angol stílusban nincs. Ilyen a hordókerülő verseny, angol nevén barrl racing, a szlalomverseny, angolul ole bending, vagy a pleasure, mely a ló jármódjait vizsgálja.

Reining:

A reining versenyzői meghatározott feladatokat hajtanak végre, előre meghatározott sorrendben. A bemutatókat egy három- vagy öttagú bíróis testület pontozza. A pontérték 0 és végtelen között lehet. Egy átlagos teljesítmény értéke közülbelül 70 pont. A feladatok során értékelésre kerül az engedelmesség, az elengedettség, a ló és lovasa közti harmónia, valamint a feladatok végrehajtásának pontossága is. A versenyeken számos hibáért járnak büntetőpontok, illetve súlyos hibákért 0 pont is adható. Nulla pontot kap például az a lovas, aki a kötelező feladatokban két kézzel, vagy kézcserével fogja a szárakat. A reiningben is sok elem van, melyet általában minden verenyen be kell mutatni. Ilyen a repülő ugrásváltás, ez a  hagyományos díjlovas ugrásváltáshoz hasonlít; a roll back, ami vágta, lefékezés, a hátsó lábon megfordulás és állásból ismét vágtázás; a spin, amely kimondottan gyors hátsó lábon fordulás, másnéven gyors piruett; illetve a sliding stop, ami pedig egy gyors vágtából történő lefékezés a szár meghúzása nélkül, amikor a ló a mellső lábával továbbfut, a hátsóval pedig alácsúszik; a sliding stop, parádok adásával vágtából megállás; a rollbacks, hátsó fordulásokkal, és a back up, hátrafelé irányuló mozgás.



Barrel Racing:

Ebben a sportágban hordókat kell megkerülni a lóval időre, előre megadott sorrendben és irányban. Hordóborításért, illetve a western kalap elvesztéséért 5 büntetőmásodperc jár. Kizárással büntetik azt a lovast, aki nem a megadott útvonalon teljesíti a feladatot. Az első helyen elért holtverseny esetén a lovasoknak összevetést kell lovagolniuk, ugyan azon a pályán. A legegyszerűbb versenyeken három hordót kell megkerülni, melyek egy háromszög csúcsaiban vannak elhelyezve. Ezeket középről indulva nyolcas alakban kell megkerülni.



Pole Bending:

A szlalomverseny egy hat oszlopból álló pályán zajlik, melyek között szlalomozva kell áthaladni. Először is az elejéről indulva az oszlopok mellett vágtában kell végighaladni, majd visszafele szlalomban. Ezután meginnt az elejéről szlalomban, visszafele az oszlopok mellett. A versenyszámban a leggyorsabb lovas nyer. A hordókerülő versenyhez hasonlóan 5 hibapont jár az oszlop feldöntéséért vagy a kalap elhagyásáért. A helytelen útvonalon teljesített feladatot kizárással büntetik. Azonos időeredmény esetén összevetés dönt az első helyről.



Trail:

Ebben a versenyszámban a lovaknak különböző akadályokon kell áthaladniuk (például: hídon való átkelés, rudak, négyszögben való megfordulás, műanyag ponyván való átlovaglás egy libegő szalag alatt, egy kapu kinyitása, egy vizesárkon való átkelés, rúdlabirintus előrefelé és hátramenetben! is, stb.). A versenyszámot zsűri pontozza, és a cél a ló elengedettsége, engedelmessége, illetve a lovassal való összhang. A pontozás a reininghez hasonlóan történik: 0 és végtelen közötti eredményt lehet elérni.



Horsemanship:

A stílusversenyeket kezdők és fiatal lovasok számára írják ki. A párosoknak előre meghatározott manőversorozatot kell végrehajtaniuk, minél magabiztosabban, harmonikusabban és elengedettebben. A teljesítendő gyakorlatokat a versenybírók egy órával a verseny kezdete előtt teszik közzé. A teljesítményeket 0 és 20 pont közötti értékkel jutalmazzák, fél pontok is adhatók. 10 pont szerezhető a megjelenésre és 10 a gyakorlatok végrehajtására.



Pleasure:

A pleasure versenyszámok egy díjlovas számára nagyon idegennek tűnhetnek. A lovat mindhárom jármódban hosszú száron lovagolva kell bemutatni. A western horsemanship-pel ellentétben a pleasure-ben kizárólag a ló mozgását értékelik. A pleasure-t csoportban lovagolják, de minden lovas egyénileg lovagol, a bírók csupán utasításokat adnak a jármódról és az irányról. A vizsga végén a lovaknak a pálya közepén kell felállniuk, és nyugodtan állva maradniuk - ami sokkal nehezebb, mint amilyennek kinéz! Ezen kívül a ló és lovas közötti harmóniát is értékelik, de nem olyan súllyal, mint a többi osztályban, ahol ez áll a középpontban. A jármódok, amelyeket a pleasure-lónak be kell mutatnia, a "walk" (lépés), "jog" (a westernlovak nagyon lassú, szinte teljesen akció nélküli ügetése) és a "canter" (nagyon lassú és nagyon kényelmes, háromütemű vágta - amit nem is olyan könnyű lovagolni!).


Lovaspóló



Általános leírása:

A lovaspóló a tudomány mai állása szerint a legrégebbi csapatsport a világon. A póló egy ősi labdajáték, mely Ázsiából származik, első feljegyzett meccsét Krisztus előtt 600 körül, Perzsiában rendezték. A lovaspóló elsődlegesen szabadtéri sport. A játék színteréül szolgáló pálya egy körülbelül 270 x 180 méteres, téglalap alakú, fűvel borított terület. A pálya két rövid oldalán található kapuk 7,5 méter szélesek, és legalább 3 méter magasak.

A játék menete:

A pólómeccs során két, 4-4 fős csapat játszik egymás ellen. Fedett pályás mérkőzéseken 3-3 fő részvétele is lehetséges. Egy mérkőzés négy vagy hat, egyenként 7 perces tiszta játékidőt biztosító játékrészből, úgynevezett chukkerből áll. A meccset általában két, lovon ülő bíró vezeti. Az órát a bíró szabálytalanság, bukás és sérülés esetén állítja meg, illetve ha a labda az oldalvonalon kívülre kerül. A játék célja a gólszerzés. A csapatok minden gól után térfelet cserélnek. A játék lebonyolítása sok tekintetben hasonlít a futball szabályaihoz: szabálytalanságok esetén például büntetőütésekre kerül sor, a kaputól különböző távolságokra. A büntetéseket súlyosságuk szerint egy 1-től 10-ig terjedő skálán osztályozzák, és e szerint döntenek a bírók a büntetők elvégzésének helyéről. Bizonyos helyzetekben a védők beállhatnak a lövés elé, súlyosabb szabálytalanságok esetén azonban erre nincs lehetőség. A játékosok minden chukker után lovat cserélnek, mivel ez a sport különösen igénybe veszi a lovak lábát.

Az ideális pólópóni és lovasa:

A pólópóni fordulékony, robbanékony és szívós. Képes 7 percen át látszólag különösebb cél és orientáció nélkül engedelmeskedni lovasa akaratának. A jó pólójátékos gyors reflexekkel rendelkezik, jó ülésű, kitűnő kondícióban van, kitűnő szemmel, labdaérzékkel és átlagon felüli stratégiai gondolkodással bír.

Egyéb labdajátékok:

A lovaspóló mellett van még pár lovas labdajáték. Ilyen a pólókrossz, a lovas kosárlabda,, a pato és a buzkashi. A pólókrossz játék egyre elterjedtebb az egész világon, főleg gyermekek körében. A játék során két, háromfős csapat játszik egymás ellen. A játékosok egy-egy bambuszütő segítségével juttatják a labdát az ellenfél kapujába. A játék struktúrája alapján a csapattagok a pálya különböző részeire vannak beosztva, így rákényszerülnek, hogy egymásnak adogatva juttassák célba a labdát. A lovas kosárlabda a lovaspóló és a kosárlabda keveréke. A mérkőzés során két csapat játszik egymás ellen, egy 65 x 25 méteres pályán. A játékosoknak egy 65 cm kerületű, 6-700 grammos, fogókkal ellátott labdát kell a kaput jelző gyűrűn átjuttatniuk. Egy csapatot hat lovas alkot. A versenyt két bíró vezeti le: egy lóháton, a pályán tartózkodik, egy pedig a pálya szélén. A meccset két 10 perces félidővel bonyolítják le. A mérkőzést az a csapat nyeri, amely többször talál be az ellenfél gyűrűjébe. A pato egy spanyol szó, mely kacsát jelent. Ezt a játékot eredetileg egy kacsatetem segítségével bonyolították le. A pato a lovas kosárlabda ősi, Argentínából származó változata. A patót egy körülbelül 200 x 90 méteres pályán játsszák, négytagú csapatokkal. A buzkashi egy hagyományos közép-ázsiai játék, melynek során több lovas gyors vágtában száguld egymás mellett. A földön egy kecske- vagy báránytetem fekszik, melyet a legügyesebb lovas felkap a földről, és a célvonalig visz. A játék közeli változata a kopkar, ahol két csapat küzd egymás ellen. Itt az a cél, hogy egy csapat a játék folyamán minél többször bevigye a tetemet a „gólvonal” mögé.

Lovasíjászat

Az ősi magyarok lovasportja.



Az ősmagyarok mindennapjainak részét képezte a lovaglás és a harc. Folyamatosan képezték magukat törzsi vadászatok, játékok és versengések alkalmával. A könnyűlovasok mesterien kezelték az íjat, melynek elkészítése 5-10 évig is eltarthatott. A magyarok a visszahajló, úgynevezett reflex-íjat használták. A nyíltegez 70-75 cm hosszú volt és fakéregből készült, ebben tartották a nyílvesszőket, melyekből egyszerre többet is tartottak a kezükben. A harcosok az íj és nyíltegezt is az övükön viselték, nem pedig a hátukon. A nyereg kétkápás volt és a váza fából készült, melyre állatbőrt feszítettek.
A magyarok szinte összenőttek szívós, kicsiny lovaikkal, oldalra és hátrafelé is kiválóan nyilaztak. A nyílharc után tömör harcvonalba fejlődtek, és vágtában rohanták meg az ellenséget, a harcosokat kopjával taszították le a lovukról. A fokos és a szablya használatára csak a menekülő sereg üldözése vagy a maguk védelmében került sor.


Értelmi sérültek és mozgáskorlátozottak sportja



A hippoterápia célja:


A hippoterápia, más néven terápiás lovasoktatás a szellemi és testi fogyatékkal élő emberek kezelésének és rehabilitációjának része. A ló javítja a lovas koordinációs kézségét, egyensúlyát, reflexeit, mozgásfolyamatát és testkontrollját. A hippoterápia erősíti az izomzatot, csökkenti a lovas görcsösségét, valamint javítja a légzést és a vérkeringést is. A ló fizikai hasznosíthatóság mellett gyakran lelki társként is segít a betegséggel való együttélésben, illetve annak leküzdésében. A lovak irányába számos olyan ember képes megnyílni, aki az emberek elől elzárkózik, hiszen a ló sokszor a legszerethetőbb élőlény a terápián résztvevők környezetében. Nem ítél meg, és nem bírál minket, ahogy lenézi vagy gúnyolni sem fog. A ló gondolkodása nem kondicionált: megkülönböztetés nélkül áll hozzá minden emberhez. Négylábú társunk az érzéseinkre reagál, és az alapján viszonyul hozzánk. Ezért fordul elő olyan gyakran, hogy a lovak gyerekek és az értelmi fogyatékosok környezetében sokkal nyugodtabban és kiegyensúlyozottabban viselkednek, mint a „normális” felnőtt emberek között. A hippoterápiára alkalmas ló mindenekelőtt nyugodt, emberszerető, türelmes, és lehetőleg nem túl nagy mozgású.



Mozgássérültek vesenyei:


A testi fogyatékkal élők számára rendeznek díjlovagló versenyeket. Ezek lebonyolítása és elbírálása megegyezik a hagyományos díjlovagláséval. A versenyzőket testi fogyatékosságuk mértékének megfelelően sorolják különböző kategóriákba, és ennek alapján más-más nehézségű díjlovas programokat kell lovagolniuk. A testi fogyatékkal élők díjlovaglása szerepel a paralimpia sportágai között is.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 15
Tegnapi: 57
Heti: 290
Havi: 1 396
Össz.: 1 035 504

Látogatottság növelés
Oldal: Lovas sportok1
Mindenünk a ló - © 2008 - 2024 - tunde-es-a-lovak.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »