Kialakulása:
A western stílusú lovaknak sokszor egész napos lovaglás, és nagy távok megtétele miatt először is kényelmesnek kellett lenniük. Ezt szolgálta a lovak lapos mozgása, valamint a hozzájuk használt western lószerszámok, köztük a western típusú nyereg is. A cowboyok számára fontos volt a ló más állatok terelésére való alkalmazhatósága is, így a lovak kiválasztása és képzése során előtérbe került a feltétlen engedelmesség, a gyorsaság és a fordulékonyság is.
Western sportágak:
A western egy elég összetett lovas sport, rengeteg ága van. Ez azért van, mert ez a stílus Amerikából származik, és ott ez a stílus népszerű. Maga a western szó tulajdonképp egy olyan terjedelmű kifejezés, mint az angol stílus. Tehát a westernben is ugyan úgy megvannak az angol stílus szakágai, csak kicsit más szabályokkal. A díjlovaglásnak megfelelő western sport a rening. Küllemversenynek felel meg a Horsemanship, akadálylovaglásnak a trail. Nincs meg benne viszont a távlovaglás, tereplovaglás, galopp és fogathajtás. Ezek helyett viszont sok más sportág van, ami az angol stílusban nincs. Ilyen a hordókerülő verseny, angol nevén barrl racing, a szlalomverseny, angolul ole bending, vagy a pleasure, mely a ló jármódjait vizsgálja.
Reining:
A reining versenyzői meghatározott feladatokat hajtanak végre, előre meghatározott sorrendben. A bemutatókat egy három- vagy öttagú bíróis testület pontozza. A pontérték 0 és végtelen között lehet. Egy átlagos teljesítmény értéke közülbelül 70 pont. A feladatok során értékelésre kerül az engedelmesség, az elengedettség, a ló és lovasa közti harmónia, valamint a feladatok végrehajtásának pontossága is. A versenyeken számos hibáért járnak büntetőpontok, illetve súlyos hibákért 0 pont is adható. Nulla pontot kap például az a lovas, aki a kötelező feladatokban két kézzel, vagy kézcserével fogja a szárakat. A reiningben is sok elem van, melyet általában minden verenyen be kell mutatni. Ilyen a repülő ugrásváltás, ez a hagyományos díjlovas ugrásváltáshoz hasonlít; a roll back, ami vágta, lefékezés, a hátsó lábon megfordulás és állásból ismét vágtázás; a spin, amely kimondottan gyors hátsó lábon fordulás, másnéven gyors piruett; illetve a sliding stop, ami pedig egy gyors vágtából történő lefékezés a szár meghúzása nélkül, amikor a ló a mellső lábával továbbfut, a hátsóval pedig alácsúszik; a sliding stop, parádok adásával vágtából megállás; a rollbacks, hátsó fordulásokkal, és a back up, hátrafelé irányuló mozgás.
Barrel Racing:
Ebben a sportágban hordókat kell megkerülni a lóval időre, előre megadott sorrendben és irányban. Hordóborításért, illetve a western kalap elvesztéséért 5 büntetőmásodperc jár. Kizárással büntetik azt a lovast, aki nem a megadott útvonalon teljesíti a feladatot. Az első helyen elért holtverseny esetén a lovasoknak összevetést kell lovagolniuk, ugyan azon a pályán. A legegyszerűbb versenyeken három hordót kell megkerülni, melyek egy háromszög csúcsaiban vannak elhelyezve. Ezeket középről indulva nyolcas alakban kell megkerülni.
Pole Bending:
A szlalomverseny egy hat oszlopból álló pályán zajlik, melyek között szlalomozva kell áthaladni. Először is az elejéről indulva az oszlopok mellett vágtában kell végighaladni, majd visszafele szlalomban. Ezután meginnt az elejéről szlalomban, visszafele az oszlopok mellett. A versenyszámban a leggyorsabb lovas nyer. A hordókerülő versenyhez hasonlóan 5 hibapont jár az oszlop feldöntéséért vagy a kalap elhagyásáért. A helytelen útvonalon teljesített feladatot kizárással büntetik. Azonos időeredmény esetén összevetés dönt az első helyről.
Trail:
Ebben a versenyszámban a lovaknak különböző akadályokon kell áthaladniuk (például: hídon való átkelés, rudak, négyszögben való megfordulás, műanyag ponyván való átlovaglás egy libegő szalag alatt, egy kapu kinyitása, egy vizesárkon való átkelés, rúdlabirintus előrefelé és hátramenetben! is, stb.). A versenyszámot zsűri pontozza, és a cél a ló elengedettsége, engedelmessége, illetve a lovassal való összhang. A pontozás a reininghez hasonlóan történik: 0 és végtelen közötti eredményt lehet elérni.
Horsemanship:
A stílusversenyeket kezdők és fiatal lovasok számára írják ki. A párosoknak előre meghatározott manőversorozatot kell végrehajtaniuk, minél magabiztosabban, harmonikusabban és elengedettebben. A teljesítendő gyakorlatokat a versenybírók egy órával a verseny kezdete előtt teszik közzé. A teljesítményeket 0 és 20 pont közötti értékkel jutalmazzák, fél pontok is adhatók. 10 pont szerezhető a megjelenésre és 10 a gyakorlatok végrehajtására.
Pleasure:
A pleasure versenyszámok egy díjlovas számára nagyon idegennek tűnhetnek. A lovat mindhárom jármódban hosszú száron lovagolva kell bemutatni. A western horsemanship-pel ellentétben a pleasure-ben kizárólag a ló mozgását értékelik. A pleasure-t csoportban lovagolják, de minden lovas egyénileg lovagol, a bírók csupán utasításokat adnak a jármódról és az irányról. A vizsga végén a lovaknak a pálya közepén kell felállniuk, és nyugodtan állva maradniuk - ami sokkal nehezebb, mint amilyennek kinéz! Ezen kívül a ló és lovas közötti harmóniát is értékelik, de nem olyan súllyal, mint a többi osztályban, ahol ez áll a középpontban. A jármódok, amelyeket a pleasure-lónak be kell mutatnia, a "walk" (lépés), "jog" (a westernlovak nagyon lassú, szinte teljesen akció nélküli ügetése) és a "canter" (nagyon lassú és nagyon kényelmes, háromütemű vágta - amit nem is olyan könnyű lovagolni!).
|